Nastavati aktivnosti koje doprinose efikasnosti okončanja sporova

18.06.2023

Podgorica - Nepoštovanje zakonskih rokova, odnosno nedostatak efikasnosti i djelotvornosti u postupanju organa državne uprave, višestruko ukidanje odluka i njihovo vraćanje na ponovni postupak, i dalje su neki od najčešćih razloga obraćanja građana instituciji Zaštitnika.

To su, između ostalog, saopštile glavne savjetnice Zaštitnika u sektoru javne uprave i pravosuđa Marina Perišić i Milica Bogojević, učestvujući na skupu NVO Akcija za ljudska prava (HRA) na kom je predstavljen nacrt izvještaja “Primjena Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku 2017-2022”. Na ovom događaju, čiji učesnici su bili i predsjednici sudova, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i nevladinih organizacija, predstavljeni su i zaključci i preporuke iz Analize HRA o primjeni Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku u periodu 2017-2022. godine.

Glavna savjetnica Zaštitnika Marina Perišić ukazala je da pravni promet zahtijeva efikasno i brzo okončanje sporova, zbog čega nadležni organi moraju postupati u skladu sa načelom efikasnosti.

“Nepoštovanje zakonskih rokova, odnosno nedostatak efikasnosti i djelotvornosti u postupanju organa državne uprave, višestruko ukidanje odluka i njihovo vraćanje na ponovni postupak i odlučivanje, donošenje istovjetnih odluka u ponovnom postupku, a suprotno ukidnim razlozima odluka koje su već bile predmet razmatranja neposredno viših organa, pa čak i sudova, bili su najčešći razlog zbog kojeg su se najviše obraćali građani Zaštitniku”, kazala je ona.

Istakla je da su, uprkos određenom napretku, i dalje evidentna kašnjenja upravnih postupaka u pojedinim predmetima, prije svega neriješenih predmeta iz prethodnih godina, zatim ukidanja odluka rješavanjem viših organa, kao i njihovo vraćanje na ponovni postupak i odlučivanje. “Što sve dovodi do sporosti u postupanju organa i odugovlačenju postupka”.

Prema riječima glavne savjetnice Perišić, glavni uzrok dugog trajanja postupaka u upravnim stvarima, jeste nedostatak u ranije važećem Zakonu o opštem upravnom postupku i Zakonu o upravnom sporu. – “a koji se primjenjuju na postupke radi kojih je pokrenut postupak pred institucijom, koji omogućava vraćanje predmeta na ponovljeni postupak bez ograničenja, s tim da su ponavljanja bila potrebna zbog navodno nepotpuno ili netačno utvrđenog činjeničnog stanja”.

Kroz postupanje po pritužbama zapaženo je da upravni organi, kao ni Upravni sud Crne Gore, u upravnim stvarima često ne odlučuju meritorno – ne rješavaju sami upravnu stvar, posebno ne kada priroda stvari to dozvoljava ili u slučajevima kada je u istoj pravnoj stvari već poništen pravni akt ili pak tuženi javnopravni organ nije postupio po rješenju ili presudi.

Ukazano je da je neophodno nastaviti aktivnosti na podizanju nivoa svijesti zaposlenih, a posebno rukovodnog kadra, u pogledu dosljedne i ujednačene primjene odredbi ZUP-a i ZUS-a, nastaviti sa edukacijom državnih službenika koji postupaju u upravnim postupcima o Konvenciji i praksi ESLJP-a - koja se odnosi na ostvarivanje prava na donošenje odluke u razumnom roku i načinu vođenja postupaka u skladu sa članom 6 stav 1 Konvencije i posljedicama nepostupanja u skladu sa zahtjevom razumnog roka.

Isto tako je neophodno nastaviti i aktivnosti na uspostavljanju efikasnog sistema odgovornosti u javnom sektoru, zbog neblagovremenog postupanja, nezakonitog rada i kršenja prava građana/ki.

U odnosu na pitanje povrede prava na suđenje u razumnom roku pred sudovima, glavna savjetnica MIlica Bogojević istakla je da se u radu po pritužbama zbog povrede ovog prava,  u postupanju pred Zaštitnikom, pored pitanja  rukovođenja sudskim postupkom, zapaža i problem organizacione strukture u radu i postupanju suda. S tim u vezi, istakla je da je Zaštitnik u svom postupanju pored preporuke nadležnom sudu, na preduzimanju mjera i radnji radi okončanja postupka (zaključenje glavne rasprave) i  donošenja odluke, dao i  preporuku Sudskom savjetu, da preduzme mjere i radnje u cilju obezbjeđenja efikasnosti rada suda i ubrzanja poslova u gradjanskom odjeljenju Osnovnog suda u Herceg Novom.

Na skupu je posebno dat osvrt na obim primjene i djelotvornost pravnih sredstava za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, pitanje nedostatka sredstava za ubrzanje upravnih postupaka i pitanje što bi se još moglo učiniti za efikasniji rad sudova.

Skup je organizovan u okviru projekta “Pristup pravdi i ljudskim pravima u Crnoj Gori – projekat monitoring suđenja 2021-2023” koji HRA sprovodi u saradnji sa NVO Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) uz finansijsku podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave.

Analiza koju je uradila HRA ukazuje da nedostaje djelotvorno sredstvo za ubrzanje upravnih postupaka, te da je došlo do naglog pogoršanja ažurnosti sudova u posljednjih šest godina, pogotovo posljednje 2022. godine.  Utvrđeno je kršenje prava na suđenje u razumnom roku u postupcima po ustavnim žalbama koji su trajali duže od 3 godine i 7 mjeseci, odnosno 4 godine, što predstavlja poseban problem ako se ima u vidu da je Ustavni sud ukinuo rok za postupanje u predmetima, kao i da su pred tim sudom u radu još uvijek ustavne žalbe iz 2018. godine.

Zaključeno je da, iako je priliv predmeta kod sudova od 2017-2022. godine bio manji za 11% nego u prethodnom periodu, nepopunjenost sudijskih mjesta doprinijelo je padu svih pokazatelja ažurnosti.

Jedan od zaključaka sa skupa o primjeni Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku jeste da su hitan izbor nedostajućih sudija i savjetnika i bolja organizacija rada neophodni preduslovi kako bi pravosuđe bilo efikasnije, a sredstva za ubrzanje postupaka djelotvorna.

Nastavati aktivnosti koje doprinose efikasnosti okončanja sporova Nastavati aktivnosti koje doprinose efikasnosti okončanja sporova
Institucija 16.05.2024
OBILAZAK JU DOM STARIH “BIJELO POLJE”, DNEVNOG CENTRA ZA DJECU I MLADE  SA SMETNJAMA U RAZVOJU “TISA” I CRVENOG KRSTA -BIJELO POLJE

OBILAZAK JU DOM STARIH “BIJELO POLJE”, DNEVNOG CENTRA ZA DJECU I MLADE SA SMETNJAMA U RAZVOJU “TISA” I CRVENOG KRSTA -BIJELO POLJE

Dana 14.05.2024. Zamjenica Zaštitnika sa savjetnicama, obišla je JU Dom starih “Bijelo Polje”, Dnevni centar za djecu I mlade sa smetnjama u razvoju “Tisa” i Crveni krst u Bijelom Polju. Pri...

Institucija 15.05.2024
Posjeta Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore

Posjeta Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore

Predstavnici Sektora za prava djeteta, mlade i socijalnu zaštitu, posjetili su Zavod za socijalnu i dječju zaštitu Crne Gore sa sjedištem u Podgorici....

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h