Stvarati uslove za samostalan i dostojanstven život OSI

03.12.2023

Povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore poziva sve aktere društva da se položajem osoba sa invaliditetom bave na suštinski način - stvaranjem uslova za dostojanstven i samostalan život. Model pristupa invaliditetu, kao razvojnom društvenom konceptu, mora biti zasnovan na ljudskim pravima, jer se jedino takvim pristupom u prvi plan stavlja „ličnost” i njen razvoj, napredak i postignuća.

Crna Gora je 2009. godine ratifikovala Konvenciju UN-a o pravima osoba sa invaliditetom i time se obavezala na njeno puno sprovođenje. Međutim, i pored određenog napretka, osobe sa invaliditetom se i dalje suočavaju sa brojnim barijerama koje ometaju i/ili onemogućavaju njihovo puno i efektivno učešće u društvu na osnovu jednakosti sa ostalim članovima društva. Posebno zabrinjava činjenica što pojedini zakoni i podzakonski akti nijesu usklađeni sa Konvencijom, jer se, naročito u domenu socijalne i zdravstvene zaštite, ostvarivanje prava uslovljava kriterijumima koji proizilaze iz pogrešnih pristupa invaliditetu, kakvi su medicinski i funkcionalni modeli, a koji su odavno trebali biti prevaziđeni.

Obilježavanje Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom još je jedna prilika da podsjetimo na brojne probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju u svakodnevnom životu. Naime, još uvijek ne možemo govoriti o inkluzivnom obrazovanju osoba sa invaliditetom jer nijesu stvorene pretpostavke za jednak pristup obrazovanju i obrazovnom postignuću, dok zaposlenje pretežno nalaze u organizacijama osoba sa invaliditetom, sa rijetkim primjerima zapošljavanja u organima javne vlasti. Deinstitucionalizacija se mora sprovoditi sistemski, na bazi slobodnog izbora i raznovrsnosti usluga za osobe sa invaliditetom, sa jasnim planom transformacije ustanova.

Osobe sa invaliditetom su i dalje izložene diskriminaciji, još uvijek nemaju odgovarajući pristup mnogim objektima i površinama namijenjenim javnosti, a nerijetko izostaje i podrška za život u zajednici, zbog nerazvijenosti usluga na lokalnom nivou.

Apelujemo na nadležne organe, resore i institucije da omoguće potpuno ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom što se, između ostalog, postiže pravilnim razumijevanjem invaliditeta, odnosno punom i dosljednom primjenom konvencijskih garancija.

Podsjećamo da je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore uspostavio nezavisni monitoring mehanizam, koji čine predstavnici/e deset organizacija osoba sa invaliditetom i roditeljskih udruženja, kao i predstavnik/ca institucije Zaštitnika. Cilj monitoring mehanizma jeste da prati sprovođenje Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom, uz puno i efektivno učešće samih osoba sa invaliditetom i njihovih reprezentativnih organizacija u tom procesu.

 

Institucija 07.05.2024
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Institucija 07.05.2024
I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

I dalje se primjenjuje funkcionalni i medicinski model pristupa invaliditetu, a ne model zasnovan na ljudskim pravima.

Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika učestvovala je na seminaru “Rodna ravnopravnost i žene i djevojke sa invaliditetom”. Zamjenica Dobardžić je govorila na temu Unapređenje prava osoba s...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h