Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika

13.12.2023

Podgorica – Uspješnost i kvalitet rada Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore potvrđuje visok stepen povjerenja građana, ali i ocjene kredibilnih međunarodnih institucija, a podrška sticanju A statusa doprinijeće primjeni svih ljudskih prava i jačanju demokratskog i građanskog društva Crne Gore. To je, između ostalog, ocijenjeno na svečanosti povodom obilježavanja 20 godin aod početka rada Zaštitnika.

U prisustvu velikog broja zvanica iz društvenog i političkog života Crne Gore, predstavnika svih grana vlasti, institucija, organizacija, akademskog i civilnog sektora, kao i medija, zaštitnik Siniša Bjeković rekao je da je od početka rada institucija bila istinski osnažena i podržana od strane svih međunarodnih organizacija i partnera iz međunarodne zajednice, te da se takav odnos održao do danas.

“Nalazim da su nam ogroman motiv i impuls u radu dale višegodišnje ocjene Evropske komisije, koja u svojim izvještajima stalno konstatuje napredak u radu institucije i stečeno povjerenje građana/ki. U tom smislu želim istaći da koncept svojeg rada i postojanja temeljimo na potrebi da približimo vlast građanima i građane približimo upravljanju državom kroz razvijanje efikasne i djelotvorne zaštite ljudskih prava, te koncept dobre uprave, što svakako nije jednostavan ni lak zadatak“, kazao je zaštitnik.

Smatra da su za dvije decenije rada postignuti više nego očigledni uspjesi i da se rezultati mogu mjeriti različitim indikatorima.

“Ono što je izvjesno to je rast broja predmeta koji dobijaju sve složeniju osnovu, evidentna je primjena međunarodnih standard - kao dopune ili alternative nedostajućim nacionalnim standardima ljudskih prava, ovlašćenja koja su nam data sadržala su dovoljno osnova da razvijemo strankama prilagođen i nebirokratski, rekao bih humani oblik rada i postupanje koje je utemeljeno na fleksibilnim procedurama i besplatnom postupku, bez dodatnih troškova po stranke”, naveo je zaštitnik Bjeković.

Prema njegovim riječima, Institucija je uspješno sarađivala i sarađuje i na unutrašnjem planu. To se naročito odnosi na pojedine pravosudne institucije, te saradnju sa javnim tijelima zakonodavne i izvršne vlasti, pri čemu je istakao konstruktivnu i kontinuiranu podršku koju pružaju skupštinska radna tijela: Odbor za ljudska prava i slobode i Odbor za rodnu ravnopravnost.

“Akademski sektor i obrazovne institucije su takođe značajni partneri u zajedničkom radu na razvoju sistema zaštite ljudskih prava, sindikalne organizacije takođe, a civilni sektor je već odavno prepoznat kao strateški partner i izvor brojnih informacija koje su u funkciji blagovremene i efikasne zaštite ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori.  Takvu ulogu svakako imaju i crnogorski mediji”, dodao je Bjeković.

Podsjetio je i da institucija nema svoj prostor, što je rijetkost kada se govori o ombudsmanskim institucijama, a ujedno i suprotno standardima za rad ovakve institucije, na što ukazuju i partneri iz EU kroz svoje izvještaje. “Ulaganje u kadrovsku infrastrukturu i njeno jačanje je takođe važno, jer može bitno uticati na kvalitet rada i ispunjenje obaveza koje stoje pred institucijom u novim uslovima, posebno imajući u vidu da je to najčešće proces na duži rok, a ne puko popunjavanje slobodnih radnih mjesta”.

 Naglasio je zadovoljstvo i ponos zbog onog što je postignuto, uz napomenu da to nikako ne smije dovesti u zabludu da je misija Zaštitnika pri kraju, odnosno da su ostvareni svi zacrtani ciljevi.

” Naprotiv, svaki novi dan je novi izazov i nova prilika da opravdamo stečeno povjerenje i pozitivne ocjene o radu. Nalazim da će predstojeća godina biti prilika da u njoj riješimo više otvorenih pitanja, realizujemo ambiciozne planove, ojačamo naš status u međunarodnim okvirima, kao nacionalna institucija za zaštitu ljudskih prava i nadasve podignemo standarde ljudskih prava na veći nivo”, poručio je zaštitnik.

Generalna sekretarka Evropsk emreže nacionalnih institucija za ljudspa prava Debbie Kohner, kazala je da je Institucija ustanovljena tokom jednog važnog istorijskog perioda Crne Gore i da je 20 godina bila posvećena izgradnji građanskog društva, poštovanja jednakosti, kao i osnaživanja ljudi u Crnoj Gori da žive dostojanstveno.” Odajem priznanje snažnom uticaju institucije na sve zajednice širom Crne Gore, kao i za veliko povjerenje javnosti koje je stekla”, saopštila je Kohner.

Podsjetila je da, kao Nacionalna institucija, Zaštitnik mora biti nezavisan od vlasti.” Iako održava konstruktivnu saradnju sa državnom administracijom i svim slojevima društva, mora ostati nezavisna od svakog od njih – koristeći dobro poznavanje međunarodnih standarda ljudskih prava i njihovu primjenu ovdje u Crnoj Gori, kao smjernice u radu”, ukazala je ona.

Generalna sekretarka ENNHRI-ja pojasnila je da međunarodni proces akreditacije provjerava usklađenost svake Nacionalne institucije ljudskih prava sa Pariskim principima UN-a.

“Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore je stekao akreditaciju B statusa, što znači da još uvijek nijesu u cjelosti usklađene funkcije sa tim principima. Vjerujem da bi Zaštitnik mogao dobiti A statusnu akreditaciju, uz relativno male izmjene svog osnivačkog zakonodavstva kako bi kodifikovao svoj mandat u vezi sa promocijom; osigurao otvoren i transparentan proces izbora; uveo finansijsku autonomiju; stekao punu slobodu da zapošljava svoje osoblje; i osigurao adekvatno finansiranje za ispunjavanje cijelog mandata”, dodala je Kohner.

Ona je pozvala donosioce odluka i druge relevantne subjekte da pruže potrebnu podršku za postizanje A statusa i na taj način dodatno ojačaju instituciju za narednih 20 godina.

“Preduzimanje ove aktivnosti imalo bi pozitivan uticaj na međunarodnu reputaciju Crne Gore, njene korake ka pristupanju EU, izvještavanje o ljudskim pravima i njen demokratski potencijal za budućnost. Unapređenje statusa Zaštitnika na A nivo bi imalo višestruki efekat – bio bi i korak ka podršci implementaciji svih ljudskih prava i jačanju demokratskog i građanskog društva Crne Gore“, kazala je generalna sekretarka ENNHRI-ja.

Prema njenim riječima, akreditacija bi dokazala da je Zaštitnik pouzdan i kredibilan akter na međunarodnom nivou, sa pravom učešća pred Savjetom UN-a za ljudska prava i šire. „Takođe bi poboljšao svoj status kod kuće, među državnim organima i u civilnom društvu, potvrđujući još više povjerenje javnosti kroz ovaj pokazatelj svojeg pluralizma i nezavisnosti“.

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, saoptio je da uspješnost i kvalitet rada Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore potvrđuje visok stepen povjerenja građana, ali i ocjene kredibilnih međunarodnih institucija.

„Takav uspjeh vrijedan je priznanja i on odražava opipljive rezultate ove institucije, među kojima je produktivno i efikasno postupanje po pritužbama. Ovo je dragocjeno za postizanje napretka u podoblasti temeljnih ljudskih prava, odnosno u Poglavljima 23 i 24 u okviru procesa pridruživanja EU što je glavni spoljnopolitički prioritet Crne Gore“, kazao je predsjednik Milatović.

„Ukoliko crnogorsko društvo zaista želi da afirmiše vrijednosti vladavine prava, vjerujem da je nužno dalje proširiti zakonom definisani okvir nadležnosti Ombudsmana u smjeru jačanja njegovog autoriteta i značaja.

U tom smislu, svrishodno bi bilo nadograditi ovu instituciju primjenom Pariških principa, čime bi se proširila njena nezavisnost i efektivnost odlučivanja, a time postigao mjerljivi napredak u domenu zaštite ljudskih prava.

Kroz rad Ombudsmana gradimo mostove između građana i vlasti, promovišemo pravičnost i brinemo da prava svih budu zaštićena bez obzira na poziciju, porijeklo ili status“, saopštio je predsjednik Milatović.

On je izrazio optimizam da će institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda istrajati u misiji jačanja pravne sigurnost građana, podsticanja državnih organa na nepristrasnost, te afirmisanju ličnih sloboda i time doprinjeti ravnomjernijoj distribuciji pravde što je, kako je dodao, temelj prosperiteta društva.

„Neka i u narednom periodu vaša posvećenost osnaživanju institucija i vladavine prava bude nepokolebljiva dok gradimo bolju budućnost za sve građanke i građane Crne Gore“, zaključio je u obraćanju predsjednik Milatović.

U ime Mreže zlatnih savjetnika Ombudsmana, iskustva djece u saradnji sa institucijom predstavila je Lana Jovanović.

Između ostalog, kazala je da je Mreža osnovana u namjeri da na pravi način unaprijedi i promoviše važnost dječije participacije u stvarima koje ih se direktno tiču. "Ovo je mjesto gdje smo zaista u svakom trenutku važni, gdje se naše mišljenje traži i gdje zaista ima ko da nas čuje. Mreža je mjesto gdje smo mnogo naučili o pravima djeteta ali naučili smo da čujemo jedni druge, naučili smo da poštujemo i sebe i druge, naučili smo da obujemo tudje cipele i razumijemo  različitosti i važnost različitosti".

U programu su učestvovali i hor Alata, istaknuti glumci Slobodan Marunović i Dubravka Drakić.

Video cijelog događaja možete pogledati na linku:

https://www.youtube.com/watch?v=BUh4itJ8kcw

Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika Svečanost obilježavanja 20 godina rada Zaštitnika
Institucija 10.05.2024
Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Posjeta predstavnika OEBS-a za slobodu medija

Polozaj novinara u Crnoj Gori i dalje je generalno nepovoljan, uz izraženu polarizaciju u medijskom prostoru, kao posljedicu ustaljenih političkih i društvenih podjela koje u kontinuitetu optereću...

Institucija 07.05.2024
Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Nezavisni monitoring mehanizam: Primjena bio-medicinskog i funkcionalnog modela pristupa invaliditetu prouzrokuje neadekvatan pristup cjelokupnog sistema potrebama i pravima osoba sa invaliditetom

Podgorica - Nezavisni monitoring mehanizam za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) u Crnoj Gori ...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h