OBRAĆANJE

Ko se može obratiti Zaštitniku i na koji način?

Zaštitniku se pritužbom može obratiti svako ko smatra da su aktom, radnjom ili nepostupanjem državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja (u daljem tekstu: organi) povrijeđena njegova prava ili slobode zajemčena Ustavom, zakonom, ratifikovanim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava.

 

Pritužba se podnosi u pisanoj formi na obrascu Zaštitnika ili u obliku podneska koji je razumljiv i sadrži potrebne podatke propisane zakonom, kao i usmeno na zapisnik.

 

Pritužba koja se odnosi na diskriminaciju  sadrži i osnov diskriminacije.

 

Pritužba mora biti potpisana od strane podnosioca pritužbe ili njegovog zastupnika, a može se koristiti i elektronski potpis, u skladu sa zakonom.

 

Ako pritužbu podnosi pravno lice ili grupa pojedinaca, potpisuje je lice ovlašćeno za zastupanje tog pravnog lica ili grupe pojedinaca.

 

Usmena pritužba podnosi se na zapisnik koji sačinjava službenik Zaštitnika ili na obrascu Zaštitnika uz stručnu pomoć službenika.

 

Pritužba se može podnijeti i preko poslanika/ce, kao i organizacije koja se bavi zaštitom ljudskih prava i sloboda.

 

Ukoliko pritužbu podnosi drugo lice, potrebno je da priloži saglasnost, odnosno ovlašćenje lica u čije ime podnosi pritužbu, osim kada pritužbu podnosi lice ovlašćeno zakonom.

 

Ako se radi o povredi prava djeteta, pritužbu može podnijeti dijete, njegov roditelj, odnosno staratelj ili zakonski zastupnik.

 Ukoliko je pravo djeteta povrijeđeno od strane roditelja, staratelja ili zakonskog zastupnika, pritužbu može podnijeti dijete, organizacija ili organ koji se bavi zaštitom prava djeteta.

 

Pritužbu zbog diskriminacije mogu podnijeti i organizacije ili pojedinci koji se bave zaštitom ljudskih prava, uz saglasnost diskriminisanog lica ili grupe lica.

 

Lice lišeno slobode ima pravo da ponese pritužbu u zapečaćenoj koverti.

 

Ovlašćeno lice organa, organizacije i ustanove u kojem boravi lice lišeno slobode dužno je da pritužbu ili drugo pismeno tog lica, neotvoreno i nepročitano, odmah dostavi Zaštitniku.

 

-Postupak pred Zaštitnikom je besplatan i povjerljiv.

 

Osoba koja podnosi pritužbu ili učestvuje u postupku ne može zbog toga biti pozvana na odgovornost niti dovedena u nepovoljniji položaj.

 

-Osim postupanja po pritužbi Zaštitnik ispituje povrede ljudskih prava i sloboda po sopstvenoj inicijativi, kad sazna da su aktom, radnjom ili nepostupanjem organa povrijeđena ljudska prava i slobode.

 

Za postupanje po sopstvenoj inicijativi neophodna je saglasnost oštećenog, osim ako se radi o povredi prava neodređenog broja lica.

 

U kojim slučajevima se obratiti Zaštitniku?

Zaštitiniku se možete obratiti kada su Vaša prava i slobode povrijeđeni aktom, radnjom ili nepostupanjem:

 

- državnog organa (organi državne uprave, sudovi, tužilaštva i drugi);

 

- organa lokalne samouprave  (organi Prijestonice, Glavnog grada i opština) ;

 

-  javne službe i drugog nosioca javnih ovlašćenja (zdravstvene i obrazovne ustanove, javnog preduzeća i drugog pravnog lica koje vrši javna ovlašćenja ).

 

Zaštitniku se može obratiti i svako ko smatra da je diskriminisan aktom, radnjom ili nepostupanjem organa i drugih pravnih i fizičkih lica.

Šta pritužba treba da sadrži?

Vaša pritužba treba da bude napisana čitko i da sadrži:

- naziv organa na čiji se rad odnosi;

- opis povrede ljudskih prava i sloboda;

- činjenice i dokaze koji potkrepljuju pritužbu;

- podatke o tome koja su pravna sredstva iskorišćena;

- ime i adresu podnosioca;

- naznaku o tome da li ste saglasni da se Vaše ime otkrije u postupku, odnosno javnosti.

 

Ukoliko se pritužba podnosi preko punomoćnika, potrebno je priložiti odgovarajuće ovjereno punomoćje odnosno ovlašćenje

 

Ukoliko Vaša pritužba ne sadrži sve potrebne podatke Zaštitnik će zatražiti da je dopunite.

 

Pritužba se može podnijeti Zaštitniku u roku od šest mjeseci od dana saznanja za učinjenu povredu ljudskih prava i sloboda, odnosno u roku od jedne godine od dana učinjene povrede.

 

Izuzetno, Zaštitnik može postupati i po isteku ovog roka, ako ocijeni da značaj slučaja to zahtijeva.

 

Podnošenje pritužbe Zaštitniku ne sprječava Vas da koristite redovne zakonske procedure radi ostvarivanja Vašeg prava pred nadležnim sudom, odnosno organom uprave niti prekida rokove utvrđene u zakonu za podnošenje tužbe, prigovora, žalbe, zahtjeva ili drugih pravnih sredstava pred sudovima ili organima uprave.

 

Kako se lice lišeno slobode može obratiti Zaštitniku?

O podnijetoj pritužbi i njenoj sadržini Zaštitnik obavještava starješinu, odnosno lice koje rukovodi organom na čiji se akt, radnju ili nepostupanje pritužba odnosi, radi izjašnjenja i određuje mu rok za dostavljanje izjašnjenja i potrebne dokumentacije, koji ne može biti kraći od osam dana.

 Starješina, odnosno lice koje rukovodi organom dužan je da dostavi izjašnjenje i dokumentaciju u roku koji mu Zaštitnik odredi.

 

Ako izjašnjenje ne sadrži sve potrebne podatke ili nije dostavljena potrebna dokumentacija, starješina, odnosno lice koje rukovodi organom dužani su da na zahtjev Zaštitnika dostave dopunu izjašnjenja i potrebnu dokumentaciju.

 

Starješina, odnosno lice koje rukovodi organom dužan je da Zaštitniku na njegov zahtjev:

 

- stavi na raspolaganje sve podatke iz nadležnosti organa kojim rukovodi, bez obzira na stepen tajnosti;

- omogući neposredan uvid u službene spise, dokumenta i podatke, kao i da mu dostavi kopije traženih spisa i dokumenata, bez obzira na stepen tajnosti;

- da mu omogući slobodan pristup svim prostorijama.

 

Ukoliko starješina, odnosno lice koje rukovodi organom ne postupi po zahtjevu u određenom roku, dužan je da, bez odlaganja, o razlozima obavijesti Zaštitnika.

 

Nepostupanje po zahtjevu smatra se ometanjem rada Zaštitnika, koji o tome može upoznati neposredno viši organ ili Skupštinu ili obavijestiti javnost.

 

Organi su dužni da sa Zaštitnikom sarađuju i pružaju mu pomoć.

 

Radi ispitivanja povrede ljudskih prava i sloboda Zaštitnik može pozvati svako lice u svojstvu svjedoka ili angažovati stručnjaka iz odgovarajuće oblasti.

 

Oni su dužni su da se odazovu pozivu i imaju pravo na nagradu, odnosno naknadu troškova u skladu sa propisima kojima su uređene nagrade i naknade troškova u sudskim postupcima, a koje se isplaćuju iz sredstava Zaštitnika. 

 

Obraćanje putem sandučića

Lice lišeno slobode ima pravo da ponese pritužbu u zapečaćenoj koverti.

 

Ovlašćeno lice organa, organizacije i ustanove u kojem boravi lice lišeno slobode dužno je da pritužbu ili drugo pismeno tog lica, neotvoreno i nepročitano, odmah dostavi Zaštitniku.

Kada Zaštitnik neće postupati po pritužbi?

Zaštitnik neće postupiti po pritužbi, ako:

 

- nije nadležan;

- je pritužba anonimna, osim ako smatra da ima osnova za postupanje po sopstvenoj inicijativi;

- je podnijeta po isteku propisanog roka;

- ne sadrži potrebne podatke, a podnosilac je u ostavljenom roku ne dopuni;

- podnosilac pritužbu povuče prije pokretanja postupka;

- podnosilac pritužbe ne postupi u skladu sa članom 33 Zakona o Zaštitniku (“Zaštitnik može, u postupku ispitivanja pritužbe, uputiti podnosioca da iskoristi druga pravna sredstva za otklanjanje povrede na koju ukazuje, ukoliko smatra da se povreda može otkloniti samo tim sredstvima ili bi otklanjanje povrede bilo efikasnije”);

- je pritužba ponovljena, a nijesu podnijeti novi dokazi;

- se radi o očiglednoj zloupotrebi prava podnošenja pritužbe.

 

Zaštitnik obavještava podnosioca o razlozima za nepostupanje po pritužbi i ukazuje na mogućnost za eventualno ostvarivanje zaštite njegovih/njenih prava pred drugim organom.

 

Kada Zaštitnik obustavlja postupak?

U svim organizacionim jedinicama Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija postavljeni su sandučići za podnošenje pritužbi Zaštitiku.

 

Sandučići za pritužbe postavljeni su i u šest ustanova za smještaj i brigu o djeci:

-Dječji dom mladost u Bijeloj;

-JU Resursni Centar za rehabilitaciju i školovanje lica sa poremećajem sluha i govora u Kotoru;

-JU Centar za djecu i mlade Ljubović, Podgorica;

-JU Resursni centar 1.jun, Podgorica;

-JU Resursni centar za djecu i mlade Podgorica, u Podgorici.

 

 

Prijem stranaka

Instituciju Zaštitnika možete kontaktirati telefonom, pismeno ili neposrednim dolaskom, svakog radnog dana.

 

Prijem stranaka predviđen je u periodu od 11 do 14 sati.

 

Adresa: Ul. Svetlane Kane Radević br.3

 

Mail: [email protected]

 

Fiksni telefon:  +382 20 225 395

 

Ukoliko želite da razgovarate lično sa Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda ili njegovim zamjenicima potrebno je da se prethodno najavite na brojeve telefona 020/225-395; 241-642, kako bi zakazali termina razgovora. Poželjno je da sa sobom donesete dokumentaciju koja se odnosi na Vaš problem.

 

Zaštitnik vrši prijem građana u svom sjedištu i izvan sjedišta (dani Zaštitnika).

 

Prijem građana vrši Zaštitnik, njegovi zamjenici, glavni savjetnik i savjetnici Zaštitnika.

 

Prijem građana može vršiti i drugi službenik kojeg odredi Zaštitnik, odnosno zamjenik.

 

Institucija 26.04.2024
NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

NAJAVA: KONFERENCIJA ZA MEDIJE NEZAVISNOG MONITORING MEHANIZMA

Podgorica – Osobe sa invaliditetom i djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju još uvijek se nalaze u nepovoljnom i nejednakom položaju u svim ključnim oblastima života, a Nezavisni monitoring ...

 Zaštita i prevencija  26.04.2024
Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Prostorije OB Budva i dalje ne zadovoljavaju standarde

Tim Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture /NPM/ tokom nenajavljenog monitoringa u Odjeljenju bezbjednosti Budva zatekao je tri lica lišena slobode, koji nisu imali pritužbi na tretman služben...

Naslovna ×
 020 241 642 20 241 642
mne MNE
Prijem stranaka: Ponedeljak - Petak od 11 do 14h